عرضه اولیه ارز دیجیتال چیست؟

عرضه اولیه ارز دیجیتال چیست؟

بیزینس آکادمی: اگر شما نیز علاقه مند به دنیای ارزهای دیجیتال هستید، به احتمال زیاد تا به حال نام عرضه اولیه زیاد به گوشتان خورده است. در اصل عرضه اولیه را می‌توان به عنوان یک قدم بزرگ برای موفقیت پروژه در حوزه بلاک چین دانست؛ بسیاری از ارزهایی که هنوز در اول راه هستند.

برای جلو بردن اهداف خود و پیشرفت سریع‌تر پروژه‌های خود نیازمند به تامین مالی بوده و درست به همین دلیل بسیاری از توسعه دهندگان رمز ارزها در یک مرحله اقدام به عرضه اولیه و پیش فروش ارزهای خود می‌کنند.

درصورت اینکه این پروژه‌ها عملی شوند و در طی عرضه اولیه پیشرفت خوبی به همراه داشته باشند در نهایت، قیمت ارزهای دیجیتال که در دست کاربران است، سود قابل توجهی بدست می‌آورند. در ادامه به پاسخ عرضه اولیه ارز دیجیتال چیست؟ پاسخ خواهیم داد تا شما در دام کلاهبرداران نیوفتاده و بتوانید بر روی پروژه‌های واقعی سرمایه گذاری کنید.

ICO یا همان عرضه اولیه ارز دیجیتال چیست

عرضه اولیه ارز دیجیتال چیست؟ (ICO)

عرضه اولیه ارز دیجیتال یا همان ICO درست به مانند عرضه اولیه عمومی سهام (IPO) در دنیا است. در ICO شرکت‌هایی که به دنبال جمع آوری پول برای ایجاد یک سکه، برنامه یا سرویس جدید در دنیای کریپتو هستند؛ می‌توانند که از عرضه اولیه به عنوان راهی برای حمع آوری سرمایه و راه اندازی پروژه خود استفاده کنند.

سرمایه گذارانی که علاقه مند هستند، می‌توانند با خرید یک کوین از ارز مد نظرشان، یک توکن ارز دیجیتال جدید صادر شده توسط شرکت دریافت کنند. این توکن دریافتی ممکن است دارای برخی کاربردهای مرتبط با محصول یا خدماتی باشد که شرکت ارائه می‌کند یا نشان دهنده سهمی در شرکت یا پروژه است.

مطالب مرتبط: توکن چیست؟

برخی از مفاهیم کلیدی عرضه اولیه ارز دیجیتال چیست؟

 1. عرضه اولیه سکه (ICO) روشی محبوب برای جمع آوری سرمایه برای محصولات و خدماتی است که معمولاً مربوط به ارزهای دیجیتال و دنیای کرپتو است.
 2. ICO ها مشابه عرضه های عمومی اولیه (IPO) هستند، با این تفاوت که شما با استفاده از توکن‌های ICO به راحتی می‌توانید در یک سرویس نرم افزای یا محصول مفید واقع شوید.
 3. تنها در بازار چند ICO وجود دارد، که می‌توانند بازدهی بالایی برای سرمایه گذاران خود فراهم کنند و به همین دلیل باید در حین عرضه اولیه ارز دیجیتال دقت فراوانی داشته باشید.
 4. برای شرکت در ICO، بهتر بوده که در ابتدا سهام دلخواهتان را با استفاده از یک ارز دیجیتال معتبر مانند بیت‌کوین، اتریوم و… خریداری کنید و همچنین درک اولیه‌ای از کیف پول ها و صرافی های ارزهای دیجیتال داشته باشید.
 5. ICO ها در برخی از موارد کاملاً غیرقانونی هستند، بنابراین سرمایه گذاران باید در هنگام تحقیق و سرمایه گذاری روی آنها احتیاط و دقت بالایی داشته باشند.

نحوه کارکرد عرضه اولیه ارز دیجیتال چگونه است؟

عرضه اولیه ارزهای دیجیتال به چه صورت است

به هنگامی که یک پروژه ارز دیجیتال می‌خواهد از طریق ICO پول جمع آوری کند، اولین قدمی که باید سازندگان ارز انجام بدهند تعیین نحوه ساختار ارز است. عرضه اولیه ارزهای دیجیتال را می‌توان با استفاده از چند روش مختلف ساختار دهی کرد. مانند:
عرضه ایستا و قیمت ثابت: یک شرکت می تواند هدف یا محدودیت بودجه خاصی را برای پروژه خود تعیین کند، به این معنی که هر توکن فروخته شده در ICO دارای قیمت از پیش تعیین شده است و کل عرضه توکن ثابت خواهد ماند.

عرضه ایستا و قیمت پویا: یک ICO می‌تواند یک عرضه ثابت از توکن‌ها و یک هدف تأمین مالی پویا داشته باشد؛ به این معنی که مقدار وجوه دریافتی در ICO قیمت کلی هر توکن را تعیین می‌کند.

عرضه پویا و قیمت ایستا: برخی از ICOها عرضه توکن پویا اما قیمت ثابت دارند، به این معنی که میزان سرمایه دریافتی تعیین کننده عرضه است.

در حین ICO به چه مواردی باید دقت داشته باشیم.

در کنار ساختار عرضه اولیه ارز دیجیتال، در پروژه کریپتو معمولا یک کتاب راهنما با نام کاغذ سفید منتشر می‌شود، که این برگه در سایت شرکت مورد نظر قرار می‌گیرد. اما این برگه چرا از اهمیت زیادی برخورد دار است؟ برخی از مواردی که در کاغذ سفید عرضه اولیه ارز دیجیتال بیان می‌شوند عبارت است از:

 • این پروژه در مورد چیست؟
 • پروژه چه نیازهایی دارد و چه کارهایی قرار است، انجام دهد؟
 • پروژه به چه مقدار پول نیاز دارد
 • بنیانگذاران چه تعداد از توکن های مجازی را حفظ خواهند کرد
 • چه نوع پرداختی (کدام ارزها) پذیرفته خواهد شد
 • مدت زمان کمپین ICO چقدر خواهد بود

معمولا پروژه کاغذ سفید بخشی از کمپین عرضه اولیه ارز دیجیتال است، که شرکت‌ها با استفاده از آن سرمایه گذاران و حامیان را به خرید برخی از توکن‌های پروژه تشویق می‌کنند. سرمایه گذاران معمولا می‌توانند با استفاده از سایر ارزهای دیجیتال نیز، اقدام به سرمایه گذاری در پروژه کنند.

همچنین با استفاده از پروژه کاغذ سفید و تحقیق بر روی آن به راحتی می‌توانید اطمینان از درست بودن از عرضه اولیه داشته باشید و در دام کلاه برداران اینترنتی نیفتید در نهایت ارزش پول خود را حفظ کنید.

چه کسانی می‌توانند ICO عرضه کند؟

همه می‌توانند عرضه اولیه ارزهای دیجیتال را انجام بدهند؟

در حقیقت هر شخصی در جهان می‌تواند عرضه اولیه کوین داشته باشد و درست به همین دلیل بوده، که باید به حین کمپین های ICO بسیار حواستان را جمع کنید، اما با اینهمه تنها کشوری که در جهان به صورت رسمی برای عرضه اولیه قراردادی رسم کرده، آمریکا است.

البته حتی این قوانین در کشور آمریکا نیز بسیار محدود هستند و نمی‌شود بسیار بر روی آنها اتکا کرد. در حال حاضر نیز در دنیا محدودیت خاصی برای برگذاری کمپین عرضه اولیه ارز دیجیتال وجود ندارد.

مزایا و معایب عرضه اویه ارز دیجیتال

برخی از اصلی‌ترین مزایایی که ICO دارد، موارد زیر هستند:

 • امکان سرمایه گذاری با مقادیر کم
 • امکان سود دهی بسیار بالا در زمان کم
 • عدم وجود تحریم و راحتی استفاده ایرانیان

البته باید توجه داشت در میان این مزایا عرضه اولیه ارز دیجیتال برخی معایب بسیار بزرگی نیز دارد. به طور مثال همانقدر که احتمال سود دهی در ICO زیاد است، احتمال ضرر زیاد نیز وجود دارد و امکان دارد با تحلیل اشتباه شما متحمل ضرر بسیار زیادی شوید.

همچنین باید در نظر داشته باشید، که هیچ مرجعی در دنیا برای رسیدگی به شکایات کاربران وجود ندارد و حتما باید به حین انتخاب کمپین بیشترین دقت را داشته باشید.

کلام آخر

عرضه اولیه ارز دیجیتال می‌تواند موجب سود دهی کلان شما در بازه زمانی کوتاه مدت شود، اما باید در نظر داشته باشید که هر کمپینی نمی‌تواند قابل اعتماد بوده و حتما باید در باره کمپین، پروژه کاغذ سفید، شرکت و… تحقیقات بسیار زیادی انجام دهید. به علت وجود اهمیت بسیار زیاد ICO ما نیز در این مطلب به پاسخ عرضه اولیه ارز دیجیتال چیست؟ و مطالب پیرامون آن پرداخته‌ایم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

امتیاز دهی به مقاله :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *