سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری چیست و معرفی انواع روش های سرمایه گذاری

بیزینس آکادمی: در اصل سرمایه گذاری به دارایی یا اقلامی گفته می‌شود، که با هدف ایجاد درآمد یا افزایش ارزش مادی اقلام ما بدست می‌آید. به هنگام خرید یک کالا به قصد سرمایه گذاری شما دیگر به دید کالای مصرفی به آن نگاه نمی‌کنید، بلکه به این فکر می‌کنید که با استفاده از آن چگونه خلق ارزش و ایجاد درآمد بیشتر کنید.

فاکتورهای بسیار متفاوتی مانند: مقدار سرمایه، ویژگی‌های شخصیتی، جرئت ریسک پذیری و… در انتخاب اقلام برای سرمایه گذاری وجود دارد. در ادامه به معرفی انواع روش های سرمایه گذاری و تعریف سرمایه گذاری چیست؟ خواهیم پرداخت، تا با کمک این مطلب به راحتی بتوانید در راستای حفظ ارزش پول خود تلاش کنید.

معرفی سرمایه گذاری و روش‌های آن

سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری به صورت کلی به معنای به کارگیری پول، برای یک بازه زمانی مشخص (کوتاه مدت – بلند مدت) در یک شرکت یا پروژه به منظور افزایش سود و مقدار اولیه پول است. این عمل معمولا با استفاده از پول برای ایجاد درآمد بیشتر به همراه سود انحام می‌گیرید.

سرمایه گذاری اشکال مختلفی داشته به طور مثال می‌توان با استفاده از پول برای راه اندازی یک کسب و کار اقدام کرد و یا مشغول به خرید دارایی هایی مانند ملک، مستغلات و… شوید تا در نهایت به سود و درآمد بیشتری برسید.

تفاوت اصلی‌ای که سرمای گذاری با صرفه جویی دارد، این است که در سرمایه گذاری چیزی با نام ریسک ضمنی وجود دارد؛ چرا که پروژه‌های مرتبط به راحتی در سرمایه گذاری می‌تواند شکست بخورد و نتیجه عکس بدهد و پول شما از دست برود.

همچنین سرمایه گذاری تفاوت اساسی‌ای با حدس و گمان دارد، شما در اصل با سرمایه گذای پول خود را به صورت منظقی به حرمت در میاورید و روی نوسانات مختلف مانور می‌دهید.

برخی از مفاهیم مهم در سرمایه گذاری

 1. سرمایه گذاری شامل به کارگیری سرمایه (پول) در پروژه ها یا فعالیت هایی است که انتظار می رود در طول زمان بازدهی مثبتی را ایجاد کنند.
 2. نوع بازده تولید شده به نوع پروژه یا دارایی بستگی دارد. املاک و مستغلات می تواند هم اجاره و هم سود سرمایه ایجاد کند.
 3. در سرمایه گذاری، ریسک و بازده دو روی یک سکه هستند. ریسک پایین عموماً به معنای بازده مورد انتظار پایین است، در حالی که بازده بالاتر معمولاً با ریسک بالاتر همراه است.
 4. سرمایه گذاران می توانند رویکرد خود را انجام دهند یا از خدمات یک مجموعه حرفه ای بیزنسی استفاده کنند.
 5. اینکه خرید یک جنس واجد شرایط سرمایه گذاری باشد، به سه عامل بستگی دارد: میزان ریسک پذیرفته شده، دوره نگهداری و منبع بازده.

اهمیت سرمایه گذاری چیست؟

اهمیت سرمایه گذاری چیست؟

به جرئت می‌توان گفت، که سرمایه گذاری یکی از مهم‌ترین فاکتورها در اقتصاد هر کشور به شمار می‌آید. با سرمایه گذاری درست هر کشوری می‌تواند رشد بسیار زیادی در مباحث اقتصادی داشته باشد. برخی از اهمیت‌های سرمایه گذاری عبارتند از:

 • رشد اقتصادی:

همانطور که اشاره کردیم، سرمایه گذاری یکی از ارکان مهم در رشد هر کشور است، با سرمایه گذاری در پروژه‌های مختلف به مراتب اشتغال و شرایط مالی کشور بهبود می‌یابد.

 • پیشرفت تکنولوژی کشور:

سرمایه گذاری هایی که در راستای تحقیق و توسعه هستند، بسیار تاثیر مثبتی در پیشرفت تکنولوژی یک کشور دارند.

 • ایجاد اشتغال:

بنا بر گفته بسیاری از کارشناسان، یکی از اصلی‌ترین دلایل سرمایه گذاری ایجاد اشتغال است. با استفاده از فرصت‌های مناسب سرمایه گذاری به راحتی می‌توان مشاغل بسیار زیادی در شاخه‌های مختلف ایجاد کرد.

 • تنوع اقتصادی:

هرچقدر در صنعت‌های مختلف سرمایه گذاری شود، تنوع در اقتصاد نیز به مراتب بیش‌تر می‌شود.

 • افزایش درآمد و ثروت:

هرچقدر سرمایه گذاری در دارایی ها و پروژه‌های مختلف بیشتر شود، درآمد و ایجاد ثروت نیز به مراتب بهبود می‌یابد.

 • افزایش درآمد و ثروت:

سرمایه گذاری در دارایی‌ها و پروژه‌های مختلف به افراد و سازمان ها امکان کسب درآمد و افزایش ثروت فراهم می‌کند.

انواع روش‌های سرمایه گذاری:

انواع روش های سرمایه گذاری

انواع روش‌های سرمایه گذاری وجود دارد، که با استفاده از آنها می‌توان نتیجه ثمر بخشی در دارایی های خود مشاهده کنید. البته باید به این نکته توجه داشته باشید، که هر روش سرمایه گذاری مزایا و معایب خودش را دارد به همین منظور در ادامه به معرفی انواع روش‌های سرمایه گذاری و مزایا و معایب هرکدام از آنها خواهیم پرداخت.

سرمایه گذاری در بورس

در گذر زمان یکی از بهترین روش‌های سرمایه گذاری که همواره مورد علاقه بسیاری بوده استفاده سرمایه گذاری در بازارهای بورس و اوراق بهادر است. با توجه به اینکه بورس شامل انواع صندوق‌ها، سهام صنایع مهم می‌شود، بسیاری علاقه زیادی به آن دارند. از جمله برخی از مزایایی که سرمایه گذاری در بورس می‌تواند، داشته باشد عبارت است از:

امکان استفاده با سرمایه کم، نقد شوندگی مناسب، امکان استفاده غیر حضوری، راحتی مدیریت ریسک و شفافیت اطلاعاتی
البته شما می‌توانید بدون دیدن آموزش بازارهای مالی، به راحتی از مزایای بورس برخورد دار شوید؛ تنها کاری که برای استفاده از بورس باید انجام دهید، کمک گرفتن از یک تیم متخصص است.

سرمایه گذاری در ملک

سرمایه گذاری در خانه و املاک همیشه مورد بحث بوده و سودهای کلانی داشته، البته شما برای وارد شدن به بازار املاک، نیاز به سرمایه چند صد میلیونی و یا میلیاردی دارید. مهم ترین مزیتی که سرمایه گذاری در ملک می‌تواند داشته باشد، سود ماهانه آن است.

با استفاده از بازار ملک شما نه تنها اصل پول خود را از تورم حفظ می‌کنید، بلکه مبلغی نیز ماهانه دریافت می‌کنید.

البته بازار ملک نقد شوندگی بسیار کمی دارد و برای استفاده از آن باید تخصص‌های لازم را داشته باشید؛ همچنین توجه کنید که بدون داشتن سواد و یا کمک گرفتن از یک متخصص وارد این بازار نشوید.

سرمایه گذاری در طلا

اصلی‌ترین مزیتی که بازار طلا به نسبت دیگر بازارها دارد نقد شوندگی راحت و زود بازده است. از آنجا که نرخ طلا با توجه به تورم جهانی حرکت می‌کند و ارزش نسبتا بالایی در دنیا دارد، بازار طلا یکی از بهترین روش‌های سرمایه گذاری به شمار می‌آید.

همچنین می‌توانید با استفاده از مبالغ کم وارد دنیای بازار طلا شوید، البته از جمله ریسک‌هایی که بازار طلا آن را در بر دارد، ریسک ناشی از اصل و یا تقلبی بودن، نگه داری در جایی امن و… اما توجه کنید، که از آنجا که صندوق‌های سرمایه گذاری به وجود آمده این ریسک ها تا حد بسیار زیادی کم شده‌اند.

سرمایه گذاری در ارزهای خارجی مانند پوند، یورو، دلار

بازار ارز یکی از پر سود ده ترین روش‌های سرمایه گذاری به شمار می‌آید، اما همانقدر که این بازار بازدهی بالا دارد، ریسک و نوسانات بسیار زیادی نیز در خود جای داده، همچنین از آنجا که پارامترهای زیادی در تعیین نرخ ارز تاثیر دارند، بهتر بوده قبل از خرید هرگونه ارزی تمامی اخبار بازارهای مالی را دنبال کرده و یا از یک متخصص کمک بگیرید.

برخی از ارزهایی که همواره سود زیادی دارند و می‌توانید به چشم سرمایه گذاری به آنها نگاه کنید عبارتند از: دلار، یورو، پوند، دلار کانادا و… البته مطابق قانون نگه داری مقدار زیادی از ارز خلاف قانون بوده و تخلف است.

سرمایه گذاری در خودرو

در کشور ما یکی از کالاهایی که بسیار برای سرمایه گذاری مناسب به شمار می‌آید، خودرو است. اما در بازار خودرو باید توجه کنید، که محدودیت هایی همواره متحمل شما بوده به طور مثال بسیاری از کارخانه جات در ایران برای تولید محدود دارند و به همنی دللی احتمال نقد شوندگی خودرو در کشور ما کمی پایین است.

سرمایه گذاری های متنوع

برخی از بازرهای دیگری نیز وجود دارد، که با کمک گرفتن از آن بازارها به راحتی می‌توانید، سود مناسبی از پول خود بدست بیاورید. برخی از این بازراها عبارتند از: سرمایه گذاری در شرکت‌های نوپا، سرکایه گذاری در کارخانه جات و…

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال در سرمایه گذاری

ارزهای دیجیتال، به تازگی بسیار معروف شده‌اند و به عنوان یکی از پر رونق‌ترین بازارهای سرمایه گذای در جهان به حساب می‌آیند. البته باید توجه داشته باشید، که ورورد به بازار ارزهای دیجیتال ریسک زیادی دارد و بدون داشتن دانش لازم اصلا ورود به این بازار توصیه نمی‌شود.

کالاها

کالاها شامل فلزات، نفت، غلات و محصولات حیوانی و همچنین ابزارهای مالی یکی دیگر از روش‌های سرمایه گذاری هستند.

نتیجه گیری

سرمایه گذاری از جمله مواردی به شمار می‌آید، که با توجه به دلایل زیادی امروزه مورد توجه بسیاری از مردم در سرتاسر جهان است. به همین دلیل نیز ما در این مطلب از مطالب بیزینس آکادمی اقدام به پاسخ دهی به سوال سرمایه گذاری چیست؟ و انواع آن پرداخته‌ایم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

امتیاز دهی به مقاله :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *