مدیریت ریسک در بازارهای مالی

مدیریت ریسک در بازارهای مالی و سرمایه گذاری

بیزینس آکادمی: به مجموعه کارهایی که ما در بازارهای مالی برای کنترل خود، ارزیابی ریسک در معاملات خود انجام می‌دهیم مدیریت ریسک می‌گوییم. مهم‌ترین هدف ما از مدیریت ریسک در معاملات خود، کم کردن ضرر و بیشتر کردن سود است.

در اصل هر تریدر یا سرمایه گذار باید بتواند مدیریت ریسک در بازارهای مالی و سرمایه گذاری داشته باشد تا بتواند در این بازارها زنده بماند. بنابراین اگر بخواهیم کمی رو راست باشیم، شما باید ریسک موجود در سرمایه گذاری‌های خود را کاهش دهید تا در نهایت سود از معاملات خود داشته باشید.

به دلیل اهمیت بالای مدیریت ریسک ما نیز در این مطلب به معرفی انواع روش‌های مدیریت ریسک در بازارهای مالی پرداخته‌ایم.

چگونه سرمایه خود را در بازارهای مالی مدیریت کنیم

معنای ریسک چیست؟

برای اینکه بتوانیم در بازارهای مالی مدیریت ریسک انجام بدهیم، شما باید در ابتدا معنا و مفهوم خود ریسک را به صورت کامل درک کنید و بدانید که به حین صحبت از ریسک ما دقیقا بت چه چیزی روبه رو هستیم؟ در اصل با شناخت این مفهوم است که ما می‌توانیم وارد دنیای بازارهای مالی و سرمایه گذاری بشویم.

اگر بخواهیم از منظر کارشناسان اقتصاد در دنیا به معنا و مفهوم ریسک نگاه کنیم، ما دو نوع ریسک داریم. دسته اول: به ریسک‌هایی با عنوان سیستماتیک معروف‌اند، که این ریسک ها به معنای جو حاکم بر بازار هستند. برای مثال تصمیم‌های دولتی، تورم جهانی، تحریم‎ها، جنگ‌ها و… که تاثیر مستقیمی بر بازار مالی دارند جزو ریسک‌های سیستماتیک هستند.

با توجه به اینکه ما نمی‌توانیم ریسک‌های سیستماتیک را کنترل کنیم، باید در شناسایی، ارزیابی و مدیریت ریسک در بازارهای مالی بسیار دقت عمل داشته باشیم و اهمیت ویژه‌ای به آن بدهیم. سرمایه گذار می‌تواند با توجه به تحلیل ریسک‌های سیستماتیک از ضررهای بسیار زیادی جلوگیری کند.

دسته دوم از ریسک‌ها که در میان بسیاری از کارشناسان اقتصاد در دنیا با نام ریسک غیر سیستماتیک شناخته شده می‌شوند، بر اساس بازاری که در آن کار می‌کنیم، زمان ورود و خروج ما، سهام یا سکه‌ای که رمز ارزی که خریداری می‌کنیم به وجود می‌آید.

معمولا بیش‌ترین بخش مدیریت ریسک که سرمایه گذاران و تریدرها باید به آن توجه کنند، این دسته هستند. یعنی، سرمایه گذار باید با آگاهی کامل وارد بازار شود و از زمان ورود و خروج خود به بازار آگاه باشد. همچنین سرمایه گذار باید با آگاهی کامل درصدی از سرمایه گذاری خود را وارد یک بازار کند.

چگونه مدیریت ریسک در بازارهای مالی و سرمایه گذاری انجام بدهیم؟

مدیریت ریسک در سرمایه گذاری

تا به اینجا با معنا و مفهوم مدیریت ریسک در بازارهای مالی و سرمایه گذاری به صورت کامل آشنا شدید، اما چگونه باید مدیریت ریسک در بازارهای مالی را انجام بدهیم؟ باید آگاه باشید که ریسک همیشه بخشی از بازار و معامله شما خواهد بود و هرگز شما نمی‌توانید با هیچ روشی ریسک کارهایتان را به صفر برسانید.

همچنین باید توجه کنید که شما در هر معامله‌ای با چندین ریسک سر و کار دارید و بنابر این با مدیریت چندین ریسک می‌توانید سودهای کلانی از معاملات خود بدست بیاورید.

ترفندهای مدیریت ریسک در بازار های مالی و سرمایه گذاری

ترفندهای مدیریت ریسک

اولین قدمی که شما باید در بازارهای مالی برای مدیریت ریسک انجام دهید مشخص کردن وضعیت مالی خودتان و معلوم کردن اینکه چند درصد از سرمایه تان را می‌خواهید وارد بازار و یا معامله کنید. البته باید توجه کنید که نوع و حجم سرمایه شما تاثیر مستقیمی بر روی ریسک سرمایه شما دارد.

بر فرض مثال به هنگام اینکه شما 10 درصد از پول‌های خود را در اختیار دارید، به راحتی می‌توانید با قدرت ریسک پذیری بسیار بالاتری وارد مسیر دنیای سرمایه گذاری شوید به نسبت کسی که می‌خواهد با فروش اموال خود وارد شود.

مطالب مرتبط: بهترین سرمایه گذاری با 150 میلیون تومان

به همین علت اولین و مهم‌ترین مسئله که در مدیریت ریسک در بازارهای مالی و سرمایه باید به آن اهمیت بدهیم، مشخص کردن مقدار سرمایه‌ای است که قصد وارد شدن با آن را به بازار داریم. معمولا در میان کارشناسان اقتصاد این مبلغ به عنوان یک سرمایه در گردش یاد می‌شود. برنامه‌های مدیریت ریسک عبارتند از:

زمینه را ایجاد کنید

شما باید قبل از ورود به هرگونه بازار سرمایه شرایط بازار هدفتان را به صورت کامل بررسی کنید تا معیارهایی که برای ارزیابی ریسک دارید، را به صورت کامل تجزیه و تحلیل کنید.

خطر و ریسک‌های احتمالی را شناسایی کنید

تمامی خطاراتی که امکان دارد، در روند معاملاتی شما تاثیر منفی بگذارند را شناسایی و تعریف کنید تا قبل از وقوع هر اتفاقی سرمایه خود را نجات دهید.

ریسک‌ها را تحلیل کنید

پس از آنکه تمامی ریسک‌های موجود را شناسایی کرده و احتمال وقوع آنها را تعیین کنید. در اصل هدف ما از تجزیه و تحلیل ریسک در بازارهای مالی درک بیشتر از هر ریسک و چگونگی تاثیر آن بر روی پروژه ما است.

ارزیابی کنید

ریسک پذیری را گونه کاهش دهیم

پس از آنکه احتمال وقوع ریسک را بررسی کردید، نتیجه کلی‌ای که در نظر دارید را نیز ارزیابی کنید. در نهایت شما می‌توانید در مورد قابل قبول بودن میزان ریسک سرمایه‌تان و اینکه آیا این ریسک و سرمایه به نتیجه خواهد رسید؟ اقدام به تصمیم گیری کنید.

ریسک را کاهش دهید

در این مرحله شما باید ریسک‌هایی که می‌توانند سرمایه شما را به خطر بیاندازید، بررسی کنید و در نهایت با استفاده از ابزارهای مختلف اقدام به برنامه ریزی برای کاهش هر ریسک کنید. این برنامه‌ها شامل فرآیندهای مختلفی مانند: کاهش ریسک، استراتژی‌های پیشگیری از ریسک و… است.

در اصل کاهش ریسک و نظارت بر آن یکی از روش‌های اصلی مدیریت ریسک در بازارهای مالی و سرمایه گذاری به شمار می‌آید.

ارتباط برقرار و مشورت کنید

مدیریت ریسک در بازارهای مالی

در هر مرحله از فرآیند مدیریت ریسک که انجام می‌دهید، باید از مشورت کارشناسان مالی و اقتصادی استفاده کنید تا مطمئن شوید که راه اشتباه را نمی‌روید.

سخن آخر
مدیریت ریسک در بازارهای مالی و سرمایه گذاری یکی از مهم‌ترین قدم‌ها برای داشتن سود از بازار هدف ما به شمار می‌آید. از همین رو باید قبل از وارد شدن به هر بازاری ترفندهای مدیریت ریسک مانند: ایجاد زمینه، شناسایی خطرها، ارزیابی و… را کاملا رعایت کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

امتیاز دهی به مقاله :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *